Rizikové kácení
Správná stabilita koruny stromů je pro bezpečnost klíčová
Pokud je strom již v takovém stavu, kdy ho nelze vhodným řezem, bezpečnostními vazbami ani jinými prvky uvést do bezpečného stavu, musí se přejít k jeho pokácení.
Kácíme stromy v blízkosti objektů, na zahradách a veřejných prostranstvích. Pokud prostory a vyvážení stromu dovolí, používáme směrové kácení od země. Zajištění bezpečnosti okolí při kácení je samozřejmostí.
Další techniky rizikového kácení
Velmi často nelze směrové kácení použít, a přechází se na postupné kácení od koruny (nebo špice) stromu stromolezeckou technikou. Tyto techniky se používají v případech, kdy jsou v blízkosti stromu například dráty elektrického vedení, nebo se v blízkosti stromu nacházejí další objekty a není dostatek prostoru pro pokácení stromu v celku.
V některých případech není možné odhazovat ani části káceného stromu z důvodu minimální nebo žádné dopadové plochy, a veškeré odřezané části se spouštějí pomocí speciálního vybavení.
Havarijní stromy
Kácíme nebo uvádíme do bezpečného stavu i stromy v havarijním stavu, zlámané nebo rozlomené terminály nebo kosterní větve, zaklíněné stromy, zaseknuté nebezpečné větve, a podobné rizikové situace.
Pokud je strom v katastrofickém stavu a nelze na něj bezpečně vylézt, přistupujeme na kácení z plošiny nebo jeřábu.